lt

DERMATOLOGAS REKOMENDUOJA: PRP procedūros odos jaunystei atkurti

DERMATOLOGAS REKOMENDUOJA: PRP procedūros odos jaunystei atkurti
Tarp siekiančiųjų odą puoselėti natūraliais būdais PRP procedūra – bene populiariausias pasirinkimas. Sapiegos klinikos gydytoja dermatovenerologė trichologė Aušrinė Ramanauskaitė pasakoja, kuo šis metodas unikalus ir naudingas odai.

- Kas yra PRP ir kuo ji skiriasi nuo kitų grožio procedūrų?
PRP terapija, dar vadinama plazmoliftingu, tai – 100 proc. natūrali procedūra su trombocitais papildyta plazma (angl. Platelet Rich Plasma). Ji skatina odos regeneraciją ir padeda išsaugoti bei atkurti jaunystę naudojant tik savo žmogiškuosius išteklius – kraują. Procedūra visai nekeičia veido bruožų, tačiau suteikia apimties ar tūrio, atkuria amžėjančios odos būklę: padidina elastingumą, sumažina raukšleles, hiperpigmentaciją, „taiso“ saulės ir laisvųjų radikalų padarytą žalą, netgi gydo žaizdas ir randus.

- Kokie pagrindiniai privalumai?
Be to, kad tai – natūrali procedūra, dar išskirčiau faktą, kad PRP gali būti kombinuojama su kitomis aktyviomis, sinergiškai veikiančiomis medžiagomis. Klinikiniais tyrimais įrodyta, kad PRP puikiai dera su hialurono ir gintaro rūgštimis bei polivitaminais. Vienos procedūros metu gali būti naudojamos kelios medžiagos ir pasiekiama išties matomų ir juntamų rezultatų. Kombinuota terapija sutaupo nemažai laiko, nes sumažina apsilankymų klinikoje skaičių, pavyzdžiui, vietoje 3 atskirų biorevitalizacijos procedūrų galima rinktis vieną, tačiau trejopo poveikio, t. y. PRP, gintaro ir hialurono rūgšties bei mezoterapinio kokteilio derinį. Dar vienas privalumas – procedūra itin gerai toleruojama, mažai skausminga, be šalutinio poveikio.

- Skamba puikiai, o kokie trūkumai? Ar tokių išvis yra?
Sakyčiau, kad tai labai saugi procedūra patikimų gydytojų rankose.

- Ar ji tinkama visiems?
Procedūra nerekomenduojama sergantiems autoimuninėmis ligomis. Taip pat neatliekama, jei žmogus vartoja antibiotikus, stiprius imunosupresinius ir kai kuriuos vaistus nuo uždegimo. Jei moteris nėščia ar žindo – prieš procedūrą reikėtų pasitarti su gydytoju. O kokio amžiaus pacientams ji labiausiai tinka? Ar gali būti per jaunas ar per senas? Kadangi pirmuosius odos senėjimo požymius galime pastebėti jau nuo 25-erių, maždaug nuo tokio amžiaus PRP ir gali būti atliekama kaip prevencinė ir atkuriamoji procedūra. Tiesa, kartais ją atliekame ir jaunesniems pacientams, nes PRP gali būti vienas iš aknės gydymo etapų. Ji tinka tada, kai po aknės gydymo lieka randų ir dėmių. Na, o per senas pacientas būti negali, tik daug kas priklauso nuo bendros paciento sveikatos, vartojamų vaistų, tikslų ir lūkesčių. Dažniausiai šias procedūras atliekame 30–50 metų amžiaus moterims ir vyrams.

- Koks yra tobulas PRP kandidatas?
Kiekvienas, kuris nori pristabdyti senėjimo procesus, sudrėkinti ir „pagyvinti“ odą ir pageidauja natūralaus rezultato. PRP tinka, jei vargina raudonis, sausmė, dermatitas, jei daug keliaujate, tad nuolat keičiasi klimato sąlygos, slėgis, saulės aktyvumas. Ji naudinga, jei daug dirbate ar tiesiog daug laiko praleidžiate patalpose, kuriose sausas oras, jei gyvenate užterštame mieste, norite sumažinti žalingų įpročių žalą odai, atsistatyti po sunkių periodų: streso, persirgtų ligų, vartotų vaistų. Žinoma, idealiai tinka ir ruošiantis šventėms, taip pat po gimdymo, žindymo, intervencinių procedūrų ar operacijų.

- Kokioms sritims PRP labiausiai rekomenduojama?
Kad ir visam kūnui. Aišku, dažniausiai renkamasi matomiausias zonas: veidą, kaklą, dekoltė sritį, plaštakas.

- Ar užtenka vienos procedūros? Kiek procedūrų rekomenduojama maksimaliam rezultatui pasiekti?
Įprastai grožio planas parenkamas individualiai, tačiau rezultatas pastebimas jau po vienos procedūros, per pirmąją savaitę. Ilgainiui, per 2–3 mėnesius nuo procedūros, efektas vis gerėja, nes gaminantis elastinui ir fibroblastams gerėja odos parametrai. Dažniausiai PRP atliekame kas 6 mėnesius. Gali būti atliekamos 2–3 procedūros per metus. Negalime pamiršti, kad senėjimas – nuolatinis, nenutrūkstamas procesas, tad finalinio taško nėra.

- Kaip reikia pasiruošti procedūrai? Kaip ji atliekama?
Būtina gydytojo dermatologo konsultacija. Į procedūrą reikėtų atvykti sveikam, nevartoti jokių vaistų. Pati procedūra atliekama labai paprastai: iš paciento venos paimama šiek tiek kraujo, jis išcentrifuguojamas, atskiriama plazma su trombocitais ir gautas koncentratas įšvirkščiamas į odą.

- Ar yra poprocedūrinis laikotarpis?
Poprocedūrinis laikotarpis gana trumpas – para, tačiau jis gali varijuoti priklausomai nuo paciento sveikatos, vartojamų papildų, vaistų, gretutinių ligų. Įtakos gali turėti ir atlikimo technika, priežiūra po procedūros. Dažniausiai jau kitą dieną po procedūros galima grįžti į darbus ar kitas veiklas. Parą rekomenduojama susilaikyti nuo sporto, makiažo, alkoholio.

- Kokių mitų ar klaidingų įsitikinimų apie PRP dažniausiai išgirstate?
Kad PRP neveikia (juokiasi).

- O ar gali neveikti?
Klinikiniais tyrimais įrodyta, kad PRP poveikis, jei procedūra atlikta tinkamai, yra. Ypač jei atliekama kombinacinė, tinkama pacientui procedūra. Tik efektyvumo įvertinimas ir paciento pasitenkinimas gali būti skirtingas. Todėl svarbu žmogui paaiškinti, ką galime pasiekti būtent šia procedūra, o ką reikėtų spręsti pasitelkiant kitas priemones: užpildus, botulino toksino injekcijas, lazerinę ir kitą apartinę terapiją, plastinę chirurgiją.